Od zawsze w rozdarciu – między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością – również dziś Turcja stoi na rozdrożu. Schedę po ojcu narodu, Mustafie Kemalu Atatürku, do niedawna niepodzielnie królującym w tureckich sercach, przejmuje Recep Tayyip Erdoğan, przez wielu porównywany do złego ojczyma, który rozprawiając się bezwzględnie z politycznymi oponentami, szybko trwoni cywilizacyjne zdobycze swoich poprzedników. Albo – jak uważają inni – przywraca wspaniałą osmańską tradycję i istotę tureckiego ducha, który bez religii i rodziny byłby pusty.
Ale Turcja to nie tylko polityka. To również producent święcących międzynarodowe triumfy seriali telewizyjnych, nowy dom tysięcy syryjskich uchodźców, miejsce, w którym środowiska LGBT mają odwagę rozwinąć swoją tęczową flagę, ulubiony cel podróży spragnionych słońca i miłości, być może nowy potentat turystyki religijnej – to tu przecież kiełkowało chrześcijaństwo, tu mieszkali pierwsi święci, apostołowie, a nawet Maryja.
Warto zatem wzorem autorki odrzucić stereotypy i spojrzeć w twarz prawdziwej Turcji, która wciąż przyciąga i odpycha, niepokoi i fascynuje.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/04/wrozac-z-fusow-recenzja-18.html
Jak to się dzieje, że nawet wojujący ateiści tworzą nowe religie i nowych bogów?
Jaki jest dystans między Panem Wszechświata a znikomym pyłkiem na Ziemi – człowiekiem?
Książka omawia różne koncepcje Boga i boskości w różnych religiach (katolicyzm, prawosławie, protestantyzm, islam, buddyzm, hinduizm i in.), a także ideały masonów, oświeconych ateistów, komunistów, nazistów i rozmaitych sekt neopogańskich.
Czy uroczy Harry Potter i współczesne czarownice są zagrożeniem dla naszej cywilizacji?
Czy gry komputerowe wprowadzają dzieci i młodzież w diabelski krąg zła?
– Oto są pytania dla wszystkich ludzi, którzy (czy tego chcą, czy nie chcą) noszą religijne okulary. Bo religijność jest wpisana w samą naturę Homo Sapiens, jak twierdzą wybitni naukowcy XXI wieku.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/04/komunisci-nazisci-i-harry-potter.html
Młody prawnik Jonathan Harker wyrusza w podróż do Transylwanii, by sfinalizować zakup posiadłości w Londynie przez hrabiego Drakulę. Choć na początku swego pobytu jest pod wrażeniem uprzejmości Drakuli, wkrótce odkrywa jego dziwne właściwości i zdaje sobie sprawę z tego, że został uwięziony w jego zamku. Spotyka trzy upiorne kobiety – również wampiry – i dowiaduje się, że po wyjeździe Drakuli do Anglii zostanie im przeznaczony jako ofiara. Postanawia uciec z zamku i udaje mu się to. Przeżyty stres wywołuje u niego gorączkę mózgu, chory Jonathan trafia do szpitala, gdzie przechodzi długą rekonwalescencję.
Tymczasem Lucy Westenra otrzymuje oświadczyny trzech mężczyzn – dr Sewarda, Quincey Morrisa i Arthura Holmwooda. Wszyscy trzej są przyjaciółmi i kiedy Lucy przyjmuje propozycję Arthura, pozostają w zażyłych stosunkach. Lucy wyrusza ze swą przyjaciółką Miną, narzeczoną Jonathana, na wakacje do nadmorskiego miasteczka Whitby. Tam powraca do swojego dawnego zwyczaju lunatykowania. Pewnej nocy, podczas sztormu do portu w Whitby zawija szkuner „Demeter”, pozbawiony załogi, jedynie u steru tkwi przywiązany trup. Z pokładu statku, pod postacią ogromnego wilka, schodzi Drakula. Następnej nocy Lucy lunatykując wychodzi z domu. Mina znajduje ją na ławce na cmentarzu, gdzie z daleka widzi pochyloną nad nią czarną postać o czerwonych oczach. Od tamtego czasu Lucy zaczyna chorować. Jest blada i wyczerpana. Mina, otrzymując wiadomość o pobycie Jonathana w szpitalu, wyrusza, by go odwiedzić, następnie biorą ślub. Zmartwiony stanem Lucy Arthur wzywa na pomoc dr. Sewarda, który – nie znajdując przyczyn choroby – sprowadza z Holandii swego mistrza, wielkiego uczonego i lekarza profesora Van Helsinga.
Choć Van Helsing podejrzewa, co mogło być przyczyną znacznej utraty krwi przez Lucy, a także wprowadza różne metody zapobiegawcze (m.in. przeprowadza kilka transfuzji krwi), dziewczyna wkrótce umiera. Po jej śmierci w okolicy cmentarza, na którym ją pochowano, zaczynają się dziać dziwne rzeczy – dzieci znikają na noc z domów, a odnalezione rano mają na gardłach ślady po dziwnych ukąszeniach. Van Helsing domyśla się prawdy i przekonuje Arthura, dr Sewarda oraz Morrisa, by wybrali się z nim nocą do grobowca Lucy. Tam spotykają ją pod postacią wampirzycy i stosując starożytne metody (przebicie drewnianym kołkiem jej serca) zabijają w niej wampira i uwalniają od nieskończonego życia po śmierci.
Po powrocie z kliniki do domu Mina zaniepokojona nerwowością i niespokojnością męża czyta jego dziennik z podróży po Transylwanii. Przypadkiem nawiązuje znajomość z dr Van Helsingiem i prosi go o pomoc w wyjaśnieniu dziwnej treści pamiętnika. Van Helsing w ten sposób jest w stanie połączyć fakty w całość. Mobilizuje swoich towarzyszy do utworzenia drużyny, której zostaje przywódcą. On, dr Seward, Arthur, Morris, Mina i Jonathan postanawiają zniszczyć najważniejszego, głównego wampira, którym jest Drakula, by ostatecznie przerwać zło, jakie czyni na świecie.
Drużyna rozpoczyna śledztwo, którego zadaniem jest odnalezienie wszystkich skrzyń z ziemią, jaką Drakula przywiózł do Anglii z Transylwanii. Tylko w skrzyniach wypełnionych taką ziemią Drakula mógł spoczywać. Ich zadaniem jest odnaleźć je i za pomocą Hostii uniemożliwić Drakuli korzystanie z nich. Podczas śledztwa ofiarą Drakuli pada Mina. Dzięki temu jednak jest w stanie umysłowo łączyć się z Drakulą i przewidzieć niektóre jego posunięcia. Gdy Drakula ucieka z Anglii, drużyna rusza za nim w pościg. U stóp jego zamku udaje im się zatrzymać powóz, w którym przewożony jest zamknięty w ostatniej ocalałej skrzyni. Równoczesne poderżnięcie gardła i przebicie serca nożem unicestwiło wampira zamieniając go w proch.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/dracula-recenzja20.html
Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.
Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/dzieci-norwegii-recenzja21.html
Szkoła magii i czarodziejstwa w polskim systemie edukacji?
Mail z kuratorium oświaty lądujący w spamie nie był żartem! Wraz z zakończeniem ósmej klasy, Milena Majerska miała rozpocząć następny etap edukacji we wrońskim liceum ogólnomagicznym. Mistyczne zaklęcia, księgi czarów, warzenie eliksirów i hodowla smoków? Raczej dysocjacja jonowa i omawianie „Nad Niemnem”. Nie tylko jednak skostniały system pozostaje problemem Mileny. Bezlitosna piramida społeczna, okrutni prześladowcy i stronniczy nauczyciele. Każdego dnia konflikty pomiędzy magami czystej krwi i tymi z niemagicznych rodzin przybierają na sile. Gdy jednak szkolna drużyna koszykówki trafia do szpitala, uczniowie zaczynają szeptać o czarnej magii i pakcie z mrocznymi potęgami.
„Liceum Ogólnomagiczne” to bez wątpienia jedna z najciekawszych powieści ostatnich lat. Autor bierze wzorzec znany z Harry’ego Pottera i wywraca go na głowę, tworząc coś kompletnie nowego i ciekawszego! Każda sytuacja jest magiczna i realna jednocześnie, postacie są żywe i głębokie, a sama szkoła... cóż - równie irytująca jak ta prawdziwa. Bezwzględnie wartościowa lektura dla młodzieży i dorosłych!”
Arkady Saulski
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/liceum-ogolnomagiczne-recenzja-22.html
Mia wraz ze swoją ciotką wiodła skromne życie w Toskanii. Tak było do dnia jej dwudziestych pierwszych urodzin, kiedy dowiedziała się, że jest ósmą córką Oscara Balfoura, głowy jednego z najbogatszych angielskich rodów. Mia jedzie poznać ojca. Zamieszkuje ze swoją nową rodziną, jednak życie pełne luksusu i zbytku nie odpowiada jej. Chce być niezależna, więc podejmuje pracę jako asystentka greckiego biznesmena, Nikosa Theakisa. Jej nowy szef uprzykrza jej życie, krytykując wszystko, co ona robi i jak wygląda. Lecz dumną Włoszkę niełatwo złamać...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/woszka-w-londynie-recenzja23.html
Co znaczyło być guwernantką - inspirowana prawdziwymi przeżyciami autorki opowieść o trudach i upokorzeniach doświadczanych przez kobiety zmuszone trudnić się tą profesją – jedyną, możliwą dla szanowanej, niezamężnej kobiety w dziewiętnastowiecznej Anglii. Agnes nie ma wyboru. Trudna sytuacja finansowa rodziny zmusza Agnes do objęcia posady guwernantki. Ma nadzieję, iż pamięć o tym, jaka była w dzieciństwie pomoże jej nawiązać kontakt z podopiecznymi. Jednak dzieci okazują się niesforne, a pracodawcy wyniośli i nieuprzejmi. Czy objęcie posady u innej rodziny przyniesie jej odrobinę szczęścia?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/agnes-grey-recenzja24.html
Kat Balfour, piękna i przebojowa córka bajecznie bogatego Oscara Balfoura, ma wszystko, czego zapragnie. Ojciec wie jednak, że przydałaby jej się w życiu odmiana i wysyła ją na rejs jachtem po Morzu Śródziemnym. Właścicielem jachtu jest niezwykle przystojny Hiszpan, Carlos Guerrero, były torreador, przyjaciel i dłużnik jej ojca. Carlos obiecał ojcu Kat, że nauczy ją, czym jest praca i co jest w życiu ważne. Gdy jacht wypływa w morze, Kat dowiaduje się, że nie będzie się opalać na pokładzie, ale sprzątać i gotować dla siedmioosobowej załogi...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/niezapomniany-rejs-recenzja25.html
Emily Balfour dowiedziała się, że ma przyrodnią siostrę. Nie mogąc się pogodzić z tym, że ojciec zdradził matkę, uciekła z domu. Ledwo wiąże koniec z końcem, żyjąc z udzielania lekcji baletu w centrum kultury. Tam też odnajduje ją przypadkiem książę Luis Cordoba, przyjaciel jej ojca. Poznał Emily przed rokiem i bardzo mu się spodobała. By jej pomóc, proponuje jej posadę nauczycielki tańca swojej bratanicy, którą się opiekuje. Emily obawia się zamieszkać pod jednym dachem z mężczyzną o reputacji kobieciarza. Jest jednak w tak trudnej sytuacji, że nie ma wyboru...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/lekcje-tanca-recenzja26.html
Sophie Balfour uważa, że w przeciwieństwie do swoich pięknych i czarujących sióstr jest osobą mało atrakcyjną. Pełna kompleksów żyje w cieniu innych ludzi. Gdy kończy college, ojciec zmusza ją, by wyszła z ukrycia. Znajduje jej pracę w biurze architektonicznym, licząc na to, że córka w końcu pokaże, na co ją stać. Niestety czas mija, a w życiu Sophie nic się nie zmienia. Aż do momentu, gdy otrzymuje duże zlecenie nadzoru remontu pałacu markiza Marca Speranzy na Sycylii…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/rezydencja-na-sycylii-recenzja27.html
Zoe Balfour, celebrytka i jedna ze spadkobierczyń fortuny Balfourów, na corocznym balu dowiaduje się, że jej biologicznym ojcem jest dawny kochanek matki. Zoe traci poczucie tożsamości i popada w depresję. Oscar Balfour, którego dotąd uważała za ojca, wysyła ją do Nowego Jorku, by tam odpoczęła. Zoe wciąż czuje się nieszczęśliwa, usiłuje jednak uczestniczyć w życiu towarzyskim. Na jednym z wernisaży poznaje biznesmena Maksa Monroe. Znajomość z nim okaże się punktem zwrotnym w jej życiu...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/niezapomniany-wernisaz-recenzja28.html
Od ponad dwustu lat powieści Jane Austen zdumiewają świeżością i ujmują wdziękiem oraz wnikliwością obserwacji, są znane i kochane przez czytelników na całym świecie, bez względu na płeć i wiek. Lady Susan, Watsonowie, Sanditon to trzy nowele, w tym dwa niedokończone szkice, w których autorka z właściwym sobie kunsztem eksperymentuje z formą literacką, od powieści epistolarnej poprzez satyrę i melodramat do powieści społecznej. Wśród bohaterów znajdziemy bezwstydną intrygantkę i uwodzicielkę, zubożałą pannę na wydaniu oraz całą plejadę przekomicznych matron, hipochondryków i dziwaków, przedstawionych na pozornie sielskim tle dziewiętnastowiecznej Anglii. Jane Austen swoim zwyczajem bezlitośnie obnaża przywary współczesnych, nieobce również nam.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/lady-susan-watsonowie-sandition.html
W rodzinie Balfourów było wiele skandali, o których rozpisywały się gazety, lecz to właśnie ta najrozważniejsza z sióstr, Annie, urodziła nieślubne dziecko. Ojciec małego Olivera zniknął z jej życia równie szybko, jak się w nim pojawił. Annie nie zna nawet jego nazwiska i od czterech lat jest matką samotnie wychowującą syna. Podczas podróży służbowej do Włoch przez przypadek spotyka znanego przemysłowca Luca de Salvatore. To on jest ojcem chłopca...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/konferencja-we-woszech-recenzja32.html
Bella to najbardziej szalona z sióstr Balfour. Gdy wywołała kolejny skandal, ojciec wysłał ją do centrum medytacji na pustyni, aby przemyślała swoje postępowanie. Ona jednak za wszelką cenę starała się uciec do cywilizacji. Kiedy nadarzyła się okazja, wykradła piękną klacz z pilnie strzeżonych pobliskich stajni i ruszyła w stronę miasta. Niestety zabłądziła. Ta ucieczka kosztowałby ją życie, gdyby przypadkiem nie natknął się na nią szejk Zafik Al-Rafid…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/paac-z-piasku-recenzja33.html
Po kolejnym skandalu w rodzinie Balfourów, który wyciekł do prasy, ojciec rodu, Oscar Balfour, wysłał swoje córki za granicę. Olivii wyznaczył miejsce w Australii, prosząc swojego przyjaciela i wspólnika w interesach Clinta McAlpine’a, aby znalazł dla niej jakieś zajęcie na kilka miesięcy. Gdy Olivia, wykształcona i elegancka dziewczyna, przybywa na ten koniec świata, jest przerażona. Zupełnie nie wie, co mogłaby robić w posiadłości hodowcy bydła…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/w-sercu-australii-recenzja34.html
Ta następna książka z cyklu gotlandzkiego z inspektorem Knutasem i dziennikarzem Bergiem w roli głównej. Zabójstwo fotografa Henry'ego Dahlstroma wybudza z zimowego odrętwienia mieszkańców Grenlandii. Henry jest znanym w okolicy bywalcem parkowych libacji. Zostaje zamordowany po tym, jak wygrywa dużą sumę pieniędzy na wyścigach konnych, co wydaje się najbardziej prawdopodobnym motywem zbrodni. Sprawa zbiega się w czasie z zaginięciem 14-letniej Fanny pracującej w miejscowej stadninie. Podejrzenia padają na Amerykanina, który także był w niej zatrudniony. Wszystko się komplikuje, gdy zdjęcia nieletniej ofiary zostają znalezione u Dahlstroma.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/niewypowiedziany-recenzja-35.html
Beatrice Hemming przylatuje z Nowego Jorku do Londynu, by stawić czoła przerażającej wiadomości: po wielu godzinach poszukiwań zostaje odnalezione ciało jej ukochanej młodszej siostry. Policja, przyjaciele, a nawet matka są przekonani, że Tess popełniła samobójstwo. Tylko zrozpaczona Beatrice głęboko wierzy, że siostra nie odebrała sobie życia. Nie bacząc na niebezpieczeństwa, postanawia sama rozwikłać mroczną zagadkę. Jest oszołomiona, gdy odkrywa, jak mało wiedziała o życiu Tess i jej tajemnicach. Prawda, którą stopniowo udaje jej się poznać, okazuje się bardziej szokująca niż najgorsze podejrzenia…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/siostra-recenzja-36.html
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Maresi jest nowicjuszką w Czerwonym Klasztorze mieszczącym się na niewielkiej wyspie. Mieszkające w nim siostry wierzą w duchową opiekę Pramatki i siłę wiedzy. Pewnego dnia do klasztoru przybywa Jai. Maresi zaprzyjaźnia się z nią. Jai w domu rodzinnym przeżyła dramat, który powraca do niej co noc w koszmarach sennych. Pobyt w klasztorze ma uchronić ją przed zemstą okrutnego ojca. Jednak ten poprzysiągł, że odnajdzie córkę, gdziekolwiek by była. Wreszcie jego statek cumuje u wybrzeża wyspy. W wydarzenia wkraczają tajemne moce…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/maresi-recenzja-37.html
Poruszająca powieść, która daje siłę i wyzwala.
Kabira od dziecka opiekuje się magicznym źródłem. Zakochana w Iskanie wyjawia mu sekret owego źródła i jego tajemnych mocy. Ten błąd ma straszne konsekwencje. Do uwięzionej w książęcym haremie dziewczyny niebawem dołączają inne kobiety: nomadka Garai, wojowniczka Sulani, tkaczka snów Orseola i wiele innych.
Naondel to opowieść o kobietach, które zostawiły wszystko, co kochały, by założyć Czerwony Klasztor. Własnymi słowami snują swoje historie. Jak znaleźć w sobie siłę, by opuścić świat, który się zna? I jaką cenę trzeba zapłacić, uciekając, a jaką, zostając?
„Autorka hipnotyzuje czytelnika opowieścią, która jest współczesna i ponadczasowa”. - The Guardian
Trylogia Kroniki Czerwonego Klasztoru rozpoczęła się od Maresi, która zdążyła już zdobyć zarówno serca czytelników, jak i uznanie krytyki. Prawa do przekładu sprzedano aż do dwudziestu jeden krajów, trwają także prace nad ekranizacją powieści.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/naondel-recenzja-38.html
Bogatsza o wiedzę wyniesioną z Czerwonego Klasztoru Maresi wraca do swojej rodzinnej wioski, w której chce założyć szkołę dla dziewcząt. Ale Sáru to miejsce naznaczone biedą i niewiedzą, gdzie dziewczyna jest kimś obcym, a jej czerwony płaszcz budzi nieufność nawet u jej matki.
Chciwy władca podnosi podatki, a mieszkańcy kraju cierpią głód. Nikt nie czuje się na siłach, żeby im pomóc. Maresi jednak posiada moc, o jaką nikt jej nie podejrzewa, nawet ona sama nie jest jej świadoma. Czy będzie umiała użyć tej siły, by ratować swój lud, kiedy w sercu dziewczyny po raz pierwszy rodzi się miłość?
Przejmująca, mocna opowieść o sile kobiecego serca i walce o to, co naprawdę ważne.RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/06/listy-maresi-recenzja-39.html
Osławiony donżuan hrabia Sutton jest szczerze rozbawiony i zaintrygowany, gdy w jego rezydencji zjawia się urocza i subtelna dama, która... proponuje, że zostanie jego kochanką. Sutton domyśla się, że piękna nieznajoma nie zdradza mu całej prawdy o sobie. Chcąc poznać jej sekret, przyjmuje Propozycję. Lecz to nie jedyna tajemnica, jaką musi odkryć. Od pierwszej zależy jego szczęście, od drugiej - życie...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/gorszaca-obietnica-recenzja-40.html
Ryzykowna miłość wbrew konwenansom w pełnej wdzięku powieści zdobywczyni prestiżowych nagród dla romansu historycznego Ofelia wie, że panny z dobrych domów nie zostają aktorkami. Ale od każdej reguły są wyjątki, a ona przecież ma talent! Dlatego razem z siostrą ucieka z domu i wyrusza na podbój londyńskich scen. Jednak młode damy szybko przekonują się, że stolica kryje wiele niebezpieczeństw. I że będą potrzebowały pomocy tajemniczego i przystojnego dżentelmena, by uchronić się przez niebotycznym skandalem.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/krolowa-skandalu-recenzja41.html
Charlotte, znudzona rolą towarzyszki zabaw bogatej baronówny, podejmuje się misji wywiadowczej. Przemycając tajne informacje wagi państwowej, przysłuży się krajowi i uczci pamięć swego ojca. Czy jest jednak gotowa wystawić na szwank swą reputację? Niewysłowiona rozkosz, jaką znajdzie w ramionach tajemniczego potomka królewskiego rodu, jest najlepszą rekompensatą.
Connie Brockway porywa nas w świat pełnych przepychu sal balowych i buduarów Londynu czasów regencji, i wiedzie przez wichrowe wzgórza Szkocji ku zapierającej dech namiętności, gorszącemu skandalowi i zdradzieckiemu podstępowi.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/sodka-ulegosc-recenzja-42.html
Nieznany świat czeka za drzwiami trzeba je tylko otworzyć. Narnia skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian- ale nie za darmo
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/lewczarownica-i-stara-szafa-recenzja43.html
Książę Kaspian marzy o powrocie dawnych czasów świetności Narnii. Niestety w królestwie trwa wojna domowa, a ciotce i wujowi księcia nie podobają się jego marzenia. Chcą go zabić, by objąć tron. Ratuje go jego nauczyciel, doktor Korneliusz. Teraz pomóc mu muszą legendarni królowie Narnii Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja.
Ilustrowała Pauline Baynes.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/ksiaze-kaspian-recenzja44.html
W trzecim tomie słynnego cyklu Edmund i Łucja w towarzystwie niesympatycznego kuzyna Eustachego trafiają na żaglowiec króla Kaspiana.
Obfitująca w niezwykłe przygody morska wyprawa staje się, dzięki Aslanowi, również podróżą ku własnej tożsamości i dojrzałości.
Wydanie wzbogacone zostało o zdjęcia z najnowszej filmowej ekranizacji.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/podroz-wedrowca-do-switu-recenzja45.html
NARNIA to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władców zła. Stworzył ją i opisał w siedmiotomowym cyklu "Opowieści z Narnii" C. S. Lewis, profesor uniwersytetu w Cambridge, zainspirowany zapamiętanym z dzieciństwa obrazem fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami.
W tomie czwartym zatytułowanym "Srebrne krzesło" Eustachy i Julia obdarzeni przez Aslana misją odnalezienia zaginionego królewicza Narnii, wędrując w towarzystwie dzielnego Błotosmętka przez budzące zdumienie i grozę krainy, odkrywają, że przeciwstawienie się złu daje zadziwiającą siłę do walki z nim.
Ilustrowała: Pauline Baynes
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/srebrne-krzeso-recenzja46.html
Narnia to pełna uroku i niezwykłych tajemnic kraina, którą czwórka młodych ludzi próbuje uratować przed siłami władców zła. Stworzył ją i opisał w siedmiotomowym cyklu „Opowieści z Narnii” C. S. Lewis (1898 – 1963), profesor uniwersytetu w Cambridge, zainspirowany zapamiętanym z dzieciństwa obrazem fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami.
W tomie piątym, zatytułowanym „Koń i jego chłopiec”, śledzimy pasjonującą ucieczkę z Kalormenu do Narnii dzielnego Szasty, pięknej księżniczki Arawis oraz mówiących koni: Briego i Hwin. Kim naprawdę jest Szasta i jaki to lew krąży wciąż wokół uciekinierów, odkrywamy dopiero na ostatnich stronicach książki...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/kon-i-jego-chopiec-recenzja47.html
W tomie szóstym zatytułowanym "Siostrzeniec Czarodzieja" Pola i Dogory, wciągnięci w eksperymenty parającego się czarami wuja Andrzeja, trafiają do Innego Świata, gdzie stają się świadkami stworzenia Narnii wraz z jej mówiącymi zwierzętami i innymi niezwykłościami. Digory zwycięsko wychodzi z próby dostarczenia Aslanowi owocu Zaczarowanej Jabłoni, dzięki czemu koniec tej historii da początek wszystkim innym, którerozegrały się w Narnii.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/siostrzeniec-czarodzieja-recenzja48.html
W końcowym, siódmym tomie cyklu jesteśmy świadkami śmiertelnego boju o Narnię, do jakiego staje ostatni król, Tirian, wraz z garstką przyjaciół. Czy uda im się zwyciężyć i ocalić cudowną krainę przed zniszczeniem?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/ostatnia-bitwa-recenzja49.html
Pochodzą z różnych światów, a jednak są sobie przeznaczeni.
Pieniądze, luksusy, imprezy i władza – dla Ruby Bell to wszystko nie ma najmniejszego znaczenia. Odkąd dzięki stypendium może uczęszczać do elitarnego liceum Maxton Hall, robi co w jej mocy, by nie rzucać się w oczy innym uczniom.
A zwłaszcza Jamesowi Beaufortowi, nieformalnemu przywódcy szkolnej elity. Jest zbyt arogancki, zbyt bogaty, zbyt przystojny. O ile największym marzeniem Ruby są studia w Oksfordzie, on zdaje się żyć od imprezy do imprezy.
Jednak pewnego dnia Ruby poznaje starannie skrywaną tajemnicę; dowiaduje się o czymś, co zniszczyłoby reputację rodziny Jamesa, gdyby ta informacja została upubliczniona. I nagle James nie może jej dłużej nie zauważać. I choć Ruby nigdy nie chciała należeć do jego świata, ani James, ani jej uczucia nie zostawiają jej żadnego wyboru.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/07/save-me-recenzja50.html
|
|
Nikogo dotąd nie obdarzyła takim uczuciem.
I n ikt dotąd tak boleśnie jej nie zranił.
Ruby najbardziej chciałaby wrócić do dawnego życia, do czasu, gdy w elitarnym Maxton Hall nikt jej nie znał. Nie może jednak zapomnieć o Jamesie. Szczególnie że chłopak robi wszystko, co w jego mocy, by ją odzyskać.
Kiedy rodzina Jamesa przeżywa trudne chwile, dziewczyna pojmuje, że ich miłość od początku nie miała szans. Bo zamiast szukać u niej wsparcia, James łamie jej serce.
Ruby postanawia skupić się na wymarzonych studiach w Oksfordzie, jednak James nie daje tak łatwo o sobie zapomnieć. Nie chodzi tylko o wspomnienia wspólnych chwil, które powracają, gdy Ruby najmniej się tego spodziewa. James wie, że zachował się niewybaczalnie, teraz stara się wszystko naprawić. Pytanie tylko, czy dziewczyna zdobędzie się na odwagę, by jeszcze raz podjąć ryzyko...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/08/save-you-recenzja51.html
Wielki finał historii miłosnej Ruby i Jamesa
Czy mogą ocalić siebie? A może zniszczą się nawzajem?
Ruby jest w szoku: została zawieszona przez Maxton Hall College. A co najgorsze, wszystko wskazuje na to, że odpowiedzialny za to jest nikt inny, tylko James. Ruby nie może w to uwierzyć - nie po tym, przez co przeszli razem.
Oboje muszą się zastanowić, czy światy, w których żyją, nie są dla siebie zbyt odległe...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/08/save-us-recenzja52.html
GEN ZŁA. CZY COŚ TAKIEGO W OGÓLE ISTNIEJE?
Alicja Nowińska uśmiecha się do mnie. Unosi na powitanie dłoń i się wyprostowuje. Wskazuje na głęboki fotel przy stoliku kawowym. Kiedy do niego podchodzę wyjeżdża na swoim obrotowym krześle zza biurka. Gdy rozmawiamy, nie może być pomiędzy nami barier. To jedna z zasad udanej terapii.
Ale mnie już nic nie może pomóc.
Nie jestem dobra.
Tkwi we mnie gen zła.
Nigdy go nie odpokutuję.
CÓRKA NAZISTY to przejmująca powieść o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć.
O strasznych czasach II wojny światowej i o miłości na przekór wszystkiemu. O dzieciach, które nie
powinny odpowiadać za winy swoich rodziców. I o odkupieniu, które przynosi dopiero zmierzenie
się z prawdą. Czasem, by na nowo odnaleźć spokój i miłość, trzeba przejść przez piekło.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/09/corka-nazisty-recenzja-53.html
Kolejna książka autora bestsellera Skandynawski raj
Japończycy, Koreańczycy i Chińczycy nie tylko ze sobą sąsiadują, ale też należą do jednej wielkiej konfucjańskiej rodziny. W sferze kulturowej łączy ich bardzo wiele, a przyjazne stosunki mogą im przynieść mnóstwo korzyści. Dlaczego więc pałają do siebie taką nienawiścią?
Michael Booth, dziennikarz i autor wielu bestsellerów, rusza w podróż po Azji Wschodniej, by zbadać przyczyny wzajemnej wrogości trzech azjatyckich tygrysów. Okazuje się, że wszystko może być źródłem konfliktu: przynależność terytorialna wysp, wojenna historia, kontrowersyjne pomniki, eskalacja zbrojeń, a nawet… zła dekoracja deseru.
Japonia, Chiny i Korea… to barwna, sugestywna i niezwykle zabawna książka, będąca połączeniem relacji z podróży z zarysem historii i polityki tamtego regionu. „Dwa tygrysy nie mogą mieszkać na tej samej górze” – mówi wschodnie przysłowie. I okazuje się, że jest w nim sporo prawdy.
„Polityka historyczna jest w Azji Wschodniej najsilniejszą bronią masowego rażenia. Nie trzeba nowoczesnych rakiet, żeby trzymać się w szachu. Nienawiść do sąsiadów można włączać i wyłączać, jeżeli rządy tego potrzebują. Booth rzuca światło na ten skomplikowany, zerojedynkowy świat”.
Rafał Tomański, autor kanału „Środek od środka” (TikTok/YouTube/podcast), były korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pekinie
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/09/japonia-chiny-i-korea-recenzja-54.html
Najgłośniejsza powieść Jane Austen, na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.
Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/09/duma-i-uprzedzenie-recenzja-55.html
Po śmierci męża pani Dashwood wraz z dziećmi opuściła ukochany dom i zamieszkała w posiadłości Barton. Dwie z jej córek - panny na wydaniu - choć różne pod względem charakterów, tak samo szukają szczęścia i miłości. Uczuciowa, impulsywna Marianna marzy o mężczyźnie szarmanckim, wrażliwym, lubiącym te same lektury co ona. Łagodna i rozważna Eleonora odda serce jedynie człowiekowi spokojnemu i odpowiedzialnemu. Niestety świat, którym - zamiast prawdziwych uczuć - rządzi pozycja społeczna i pieniądz, może boleśnie rozczarować te pełne uroku, ufne kobiety…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/09/rozsadek-i-romantycznosc-recenzja56.html
Kontynuacja przygód sześciu zwariowanych przyjaciółek, bohaterek książki "Mąż potrzebny na już". Życie Zosi wydaje się wręcz idealne. Bogata dziedziczka nie ma w zwyczaju się niczym przejmować. Przyziemne problemy zdają się ją omijać szerokim łukiem, jednak los, a w zasadzie bliscy postanawiają to zmienić. Kiedy wydaje się, że gorzej być już nie może, Zosia uświadamia sobie, w jak wielkim jest błędzie. Czy zakochana w sobie bogaczka poradzi sobie z problemami, których nie są w stanie rozwiązać pieniądze jej ojca? Nadeszła pora, aby rozpocząć walkę egocentryzmu, pieczołowicie pielęgnowanego od urodzenia, z uśpionym głęboko ziarnem altruizmu, które chce wykiełkować.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/09/gorzej-byc-nie-moze-recenzja-57.html
Do czego zdolna jest kobieta, aby zajść w ciążę? W zasadzie dwie kobiety… Po przygodach Berki i jej noworocznym postanowieniu: Mąż potrzebny na już oraz magicznej odmianie egocentrycznej Zosi z Gorzej być (nie) może nadszedł czas na nie… Jola i Monika postanawiają założyć rodzinę. A czym byłaby rodzina bez dziecka, dokładniej dzieci? Partnerki za namową przyjaciółek wpadają na coraz dziwniejsze pomysły, prowadzące do zajścia w ciążę, które – jak na nie przystało – kończą się absolutnym fiaskiem. Jednak ciąża to nie wszystko, kiedy pojawiają się coraz to nowe problemy, z którymi trzeba się zmierzyć. Jak sobie poradzą przyjaciółki w trudnych dla nich chwilach? Czy ich starania będą wystarczające, aby spełnić marzenie o szczęśliwej rodzinie?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/09/poszukiwani-poszukiwany-recenzja-58.html
Po powrocie z Afryki Zosia postanawia zmienić swoje życie. Czuje, że nadszedł czas na bycie odpowiedzialną... przynajmniej za kogoś. Wraz z mężem Sebastianem postanawiają stać się rodziną dla dzieciaków, które skradły serce Zosi podczas odbywania kary w domu dziecka, oraz Salomy… ich „pamiątki” po afrykańskiej misji. Na wieść o powiększeniu rodziny ojciec Zosi stwierdza, że najwyższy czas przekazać córce prezent pozostawiony przez zmarłą matkę. Gdy Zosia widzi zrujnowany stary dom z dala od Warszawy, jest załamana. Czy Zosia, Sebastian i przyjaciółki dadzą radę podarować starej posiadłości nowy początek?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/10/nowe-starego-poczatki-recenzja-59.html
„Piotruś Pan i Wendy” – klasyka lektur szkolnych. Napisana ponad sto lat temu opowieść szkockiego dramaturga Jamesa M. Barriego nieustannie zdobywa kolejnych młodych czytelników. Pełna przygód historia, w której to dzieci uciekają spod rodzicielskiego nadzoru pozostaje jedną z ulubionych książek dorastających czytelników.
Tłumaczenie Michała Rusinka nadaje treści jeszcze bardziej atrakcyjnego sznytu, dostosowując język do oczekiwań dzieci. Atrakcyjne ilustracje Doroty Wojciechowskiej dodatkowo ułatwiają przeniknięcie do królestwa Piotrusia Pana – Nibylandii.
„Piotruś Pan i Wendy” jest pozycją, która rezonuje na wielu poziomach. Odkrywa kolejne przesłania wraz z dorastaniem swojego czytelnika – inaczej zatem odbierze ją osoba dorosła, inaczej dziecko. Niezależnie jednak od tego, w jakim wieku będzie czytelnik, jest to lektura niezbędna. Chociażby po to, aby móc zrozumieć, jakich mężczyzn i dlaczego określa się mianem „Piotrusia Pana”.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/10/piotrus-pan-i-wendy-recenzja60.html
Czerwiec 1914 roku. Podczas porodu bliźniaczek – Marii i Anny – umiera ich matka. Stanisław Winny, ojciec nowo narodzonych dziewczynek, opłakuje ukochaną żonę, patrząc z lękiem w przyszłość – ma bowiem pod opieką nie tylko bliźniaczki, ale również dwóch synków.
Bracia Stanisława oraz jego rodzice, Bronisława i Antoni, jednoczą swoje siły w obliczu tragedii. Kilka tygodni później nadchodzą kolejne dramatyczne wydarzenia – pewnego upalnego lipcowego dnia wybucha wojna...
Długie lata I. wojny światowej i epidemia grypy hiszpanki boleśnie doświadczają ród Winnych. Tym bardziej cenią oni pokój i dobrobyt, które niesie ze sobą dwudziestolecie międzywojenne, chociaż przewrotny los nie szczędzi Winnym życiowych doświadczeń. Z rosnącym niepokojem obserwują, jak wielkimi krokami nadchodzi kolejna wojenna zawierucha.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/10/stulecie-winnych-ci-ktorzy-przezyli.html
1 września 1939 roku. Mania i Ania Winne, pierwsze w rodzinie z podwarszawskiego Brwinowa bliźniaczki są już dorosłe. Mania rodzi kolejne bliźniaczki - Kasię i Basię. Rytm dwóch pierwszych tomów wyznaczają daty znamienne w dwóch wymiarach historii – tej wielkiej, która bezpowrotnie zmieni losy całego pokolenia Polaków i tej małej, ale wcale nie mniej ważnej – historii rodziny, wyznaczanej życiem kolejnych pokoleń. Pojawienie się w niej dwóch dziewczynek otworzy jej kolejny rozdział.
Podczas II wojny światowej rodzina Winnych doświadcza tego, co tysiące polskich rodzin. Niektórzy Winni walczą na europejskich frontach, inni zmagają się z okupacyjną codziennością: terrorem, głodem i groźbą wywózki do obozów koncentracyjnych. Mimo wojennej zawieruchy, życie płynie dalej: Winni kochają, nienawidzą, rodzą się im kolejne dzieci. Nadchodzi koniec II wojny światowej. Upragniona wolność niewiele ma jednak wspólnego z tym, o czym marzyli przez lata nazistowskiego terroru. Inwigilacja i represje ze strony komunistycznych rządów to chleb powszedni powojennych lat. Jak Winni poradzą sobie w nowej rzeczywistości?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/10/stulecie-winnych-ci-ktorzy-walczyli.html
W roku 1971, nieopodal Brwinowa, w Pruszkowie na świat przychodzą kolejne w rodzinie Winnych bliźniaczki, córki Basi – Julia i Urszula. Dziewczynki dorastają w kraju ogarniętym kryzysem. Polskie „tu i teraz” oznacza, że wszystko od mięsa począwszy, poprzez słodycze, na przyborach szkolnych skończywszy, trzeba zdobywać – „kombinować” lub „wystawać” w kilometrowych kolejkach. Tu dewizy kupuje się od cinkciarzy, kwiaty od badylarzy, a produkty zza żelaznej kurtyny – w Peweksie.
Nasze młode bohaterki dorastają z Jeremim, chłopcem, który przyszedł na świat tego samego dnia, co bliźniaczki, a którego skomplikowane losy już na zawsze wpiszą się w historię rodziny Winnych. Szczególnie mocna przyjaźń wiąże go z Julią.
Nadchodzą czasy ciekawe, ale i trudne dla tysięcy polskich rodzin, w tym także dla Winnych – budzą się dążenia niepodległościowe, na które odpowiedzią są represje władz skierowane przeciw opozycji. Razem z Winnymi przeżyjemy wprowadzenie stanu wojennego , pierwsze wolne wybory. W tle – skoro życie Winnych toczy się w Pruszkowie – obserwujemy narodziny mafii, z którą już zawsze miasto to będzie się kojarzyć. Czy nowa, kapitalistyczna rzeczywistość będzie przyjazna Winnym?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/stulecie-winnych-ci-ktorzy-wierzyli.html
Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu.
Kraje skandynawskie są ojczyznami najszczęśliwszych ludzi na świecie. Nie zmieniają tego nadzwyczaj wysokie podatki, jakie płacą Norwegowie, problemy z alkoholem Finów, ani chłodne stosunki Szwedów z sąsiadami.
Co decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich? Jaki wpływ ma na nie brak drastycznych różnic między mieszkańcami i jaki jest ich stosunek do imigrantów? Czym jest i co o Skandynawach mówi „prawo Jante”?
Michael Booth z brytyjską ironią opowiada o blaskach i cieniach życia na dostatniej północy oraz zasypuje Czytelnika ciekawostkami. Obserwuje codzienne życie w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii i mieszkańców tych krajów, które zdają nam się być rajem na ziemi. Co ciekawe, autor zwraca uwagę nie tylko na pozytywy modelu skandynawskiego, ale też wskazuje negatywne jego konsekwencje i opisuje jaki może mieć on wpływ na przyszłość tej części świata.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/skandynawski-raj-recenzja-64.html
Everless to pałac jednego z pięciu największych rodów Sempery, królestwa rządzonego przez Królową, która przed wiekami stanęła na czele armii i wypędziła z kraju najeźdźców pragnących zdobyć tajemnicę krwawego żelaza. Tę tajemnicę odkryła legendarna para - Czarodziejka i Alchemik. To oni, wedle podań, nauczyli królową, jak z krwi poddanych tworzyć krwawe żelazo, czyli metal, w którym zaklęty jest czas. Biedacy muszą sprzedawać swoją krew, żeby zapłacić za ochronę, a arystokracja może dowolnie przedłużać sobie życie - kilkaset lat to norma.
W takim dość mrocznym świecie żyje główna bohaterka - Jules, siedemnastoletnia dziewczyna, która jako małe dziecko musiała wraz z ojcem - kowalem uciekać z Everless do małej wioski na prowincji w obawie przed zemstą Liama Gerlinga, starszego syna władców Everless. Liam próbował wepchnąć do ognia w kuźni swego młodszego brata, z którym Jules się przyjaźniła i którego uratowała od śmierci w płomieniach. Od tego czasu oboje z ojcem ukrywają się pod fałszywym nazwiskiem.
Poznajemy Jules w momencie, gdy podejmuje ryzyko powrotu do Everless, aby jej ojciec nie musiał sprzedać resztki swej krwi. Ten powrót wiąże się z ogromnym ryzykiem, przed którym ojciec stara się ją ostrzec, ale ginie. Tajemnice mnożą się - łącznie z tym, że jej ojciec nie jest jej ojcem - i żeby je rozwikłać, Jules musi zbliżyć się do śmiertelnie niebezpiecznej Królowej.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/everless-recenzja-65.html
Drugi, po "Everless", i ostatni tom cyklu.
Tajemnicę krwawego żelaza i zawartego w nim czasu odkryła legendarna para – Czarodziejka i Alchemik. W dzieciństwie uczono Jules Ember, że występny Alchemik ukradł serce dobrej Czarodziejki, skazując jej lud na życie o takiej długości, ile warta była krew każdego z osobna. Podczas gdy bogaci prosperują w kwitnącym stanie przez kilka stuleci, biedacy przy odrobinie szczęścia mogą przeżyć kilka, może kilkadziesiąt lat.
Ale Jules poznała wreszcie prawdę: Alchemikiem jest ona sama, a Caro – kobieta, która własnoręcznie, z zimną krwią zamordowała Królową i pierwszą miłość Jules, Roana – to Czarodziejka.
Teraz Caro nie cofnie się przed niczym, by zniszczyć Jules i odzyskać swoje serce. Jules, zmuszona do ucieczki z Everless, musi zagłębić się w opowieści, które uważała dawniej za legendy, a które okazały się doniesieniami z jej dawnej, niebezpiecznej przeszłości. Ponieważ tylko składając w całość fragmenty swojego pierwszego życia, będzie w stanie ocalić chłopaka, w którym się zakochała – i skończyć z Czarodziejką raz na zawsze.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/evermore-recenzja-66.html
Kawa na Cyprze ma fundamentalne znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak się ją określa. „Cypryjską” pije zwolennik jedności Cypru, „grecką” zwolennik enosis, „turecką” zaś zamówi rzecznik zbliżenia z Ankarą. I tak jak rodzaje kawy, tak ojczyzny na Cyprze są trzy.
Thomas Orchowski opowiada o tej małej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego z perspektywy, o której turyści zachwycający się lazurem wody nie mają zwykle pojęcia. To Cypr od wieków walczący z kolejnymi okupantami, naznaczony traumą konfliktów wewnętrznych i ścierających się nacjonalizmów. Cypr, z którego nie wyjeżdża się z urzekającymi fotografiami wybrzeża, ale z pamięcią o zbrodniach z Asii, Tochni, Alody, Maraty i Sandalaris, za które nikogo nie ukarano.
Wyspa trzech ojczyzn to reporterska relacja z podzielonego Cypru. Thomas Orchowski wyjaśnia nam jego skomplikowaną historię, podążając śladem osobistych historii mieszkańców – od roku 1955 aż po czasy współczesne, które wciąż nie przynoszą rozwiązania i szans na zakończenie konfliktu.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/wyspa-trzech-ojczyzn-recenzja-67_17.html
Kto był prześladowcą? Kto był ofiarą?
Czy Roman Polański to gwałciciel? A może matka Samanthy Geimer zaaranżowała to wszystko, by go szantażować, używając dziewczynkę jako przynęty?
Do dziś trwają o to spory.
Na temat sprawy Polańskiego powiedziano i napisano bardzo wiele. Jednak ani słowo nie zostało napisane przez samą Samanthę Geimer.
Ta książka powstała po aresztowaniu Romana Polańskiego w Szwajcarii. Kiedy uwaga mediów została skierowana na Samanthę, ta postanowiła wreszcie przerwać milczenie.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/dziewczynka-zycie-w-cieniu-romana.html
Maria Listru jest dzieckiem "narodzonym dwa razy - z biedy jednej kobiety i bezpłodności drugiej". Niezauważana przez bliskich, nagle
staje się kimś ważnym. Przybrana matka, Tzia Bonaria, otacza ją troską i
opieką i tylko czasem, nocą znika w ciemnościach. Zawsze wtedy w domu któregoś z sąsiadów rozpoczyna się żałoba. Maria nie potrafi zaakceptować, tego, że jej opiekunka pełni rolę accabadory. Dopiero po latach, czuwając przy jej łóżku, przy łóżku zdanej na jej łaskę kobiety rozumie, na czym polega ulżenie czyjemuś cierpieniu - misja accabadory, czyli tej, która kończy... Magiczna proza utrzymana na granicy między etnograficznym zapisem sardyńskich obyczajów a wytworem wyobraźni autorki.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/11/accabadora-ta-ktora-pomaga-odejsc.html
Romans przygodowy z popularnego cyklu o rodzinie Mallorych. Pełna zdumiewających zwrotów akcji historia miłości i zemsty za pochopne odrzucenie uczuć, rozgrywająca się w eleganckich salonach XIX-wiecznego Londynu i na rozszalałym morzu wokół Karaibów. Osiemnastoletnia Gabrielle, odważna córka pirata, szuka męża. Drew Anderson, porywczy kapitan marynarki, woli się bawić zamiast żenić. Poznają się na wspaniałym balu, nie mając pojęcia, że o swe szczęście rozegrają prawdziwą, dalekomorską bitwę na pirackim statku...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/12/w-niewoli-pozadania-recenzja-70.html
Ebenezer Scrooge jest bezduszny, skąpy i samolubny. Całe dnie spędza w swoim kantorze – z nosem w opasłych księgach rachunkowych. Dobrych uczynków unika jak ognia, nigdy nie bywa miły i nienawidzi Bożego Narodzenia. Jednak pod wpływem niesamowitych wydarzeń, które następują w pewną wigilijną noc, jego życie całkowicie się zmienia...
Ponadczasowa opowieść o magii świąt Bożego Narodzenia, o czynieniu dobra i o wzajemnej życzliwości.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/12/opowiesc-wigilijna-recenzja-71.html
„Baśnie barda Beedle’a” to zbiór pełen magii, poruszających opowieści, które wzruszają, bawią, a czasem przerażają i wywołują dreszcz lęku przed śmiercią. Przełożone z run antycznych przez Hermionę Granger i opatrzone obszernym komentarzem Albusa Dumbledore’a, to przepiękne wydanie nadaje nowy blask klasycznym baśniom dla młodych czytelników. Zbiór ze wstępem J.K. Rowling i ilustracjami znakomitego chorwackiego artysty Tomislava Tomica przestraszy i zachwyci zarówno mugoli, jak i czarodziejów.
Wpływy z niniejszego wydania zostaną przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji życiowej, by zmieniać ich życie na lepsze. 20% wpływów trafi do Comic Relief, a 80% zasili konto Lumos.
Comic Relief jest organizacją charytatywną zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii pod numerem 326568 (Anglia i Walia) i SC039730 (Szkocja). Fundacja Lumos jest zarejestrowana pod numerem 1112575.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/12/basnie-barda-beedlea-recenzja-72.html
Chwyć omnikulary i przyjrzyj się dokładnie, o co chodzi w tym najbardziej popularnym sporcie w świecie czarodziejów!
Dowiedz się WSZYSTKIEGO, co trzeba wiedzieć na temat quidditcha, a nawet JESZCZE WIĘCEJ! Kennilworthy Whisp zabiera nas w podróż przez ZABAWNĄ (i pełną FAULI) tradycyjną historię słynnej gry, bajecznie zilustrowaną przez obdarzoną MAGICZNĄ wyobraźnią (dwukrotną laureatkę Kate Greenaway Medal) mugolską artystkę Emily Gravett. To wyjątkowe wydanie zawiera imponujące rozkładówki ukazujące piłki do quidditcha naturalnej wielkości (!),liczne zapiski czarownic i czarodziejów, artefakty, fragmenty manuskryptów, wizerunki graczy quidditcha o światowej sławie i mnóstwo ciekawostek, które czynią ten podręcznik (opatrzony wstępem samego Albusa Dumbledore’a) prawdziwie magicznym.
Wpływy z niniejszego wydania zostaną przekazane fundacjom Lumos i Comic Relief wspierającym dzieci i młodzież w trudnej sytuacji, by zmieniać ich życie na lepsze.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/12/quidditch-przez-wieki-recenzja-73.html
Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.
Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.
Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.
Harda to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/12/harda-recenzja-74.html
Za dnia Helena jest damą do towarzystwa lady Tilpot, największej zrzędy w Londynie. Nocą – tajemniczą pośredniczką między dwojgiem rozdzielonych kochanków. Ukryta pod maską i przebraniem, odwiedza miejsca, które powinna omijać. Ramsey przed laty przysiągł jej rodzinie pomoc w potrzebie. Przystojny i pociągający, jest najlepszym szermierzem w Londynie i ucieleśnieniem pragnień Heleny – żądzy przygód i głodu namiętności. Nauka trudnej sztuki władania szpadą to pierwszy krok do spełnienia obu marzeń.. W burzliwych czasach napoleońskich toczy się historia miłości szkockiego dżentelmena, który zobowiązał się czuwać nad piękną dziewczyną, budzącą w nim dziką namiętność. Czy zdoła ją jednak uchronić przed podstępnym zdrajcą... i przed samym sobą?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/12/bal-maskowy-recenzja-75.html
Komentarze
Prześlij komentarz