PODSUMOWANIE MAJA 2024!

 


Młody prawnik Jonathan Harker wyrusza w podróż do Transylwanii, by sfinalizować zakup posiadłości w Londynie przez hrabiego Drakulę. Choć na początku swego pobytu jest pod wrażeniem uprzejmości Drakuli, wkrótce odkrywa jego dziwne właściwości i zdaje sobie sprawę z tego, że został uwięziony w jego zamku. Spotyka trzy upiorne kobiety – również wampiry – i dowiaduje się, że po wyjeździe Drakuli do Anglii zostanie im przeznaczony jako ofiara. Postanawia uciec z zamku i udaje mu się to. Przeżyty stres wywołuje u niego gorączkę mózgu, chory Jonathan trafia do szpitala, gdzie przechodzi długą rekonwalescencję.

Tymczasem Lucy Westenra otrzymuje oświadczyny trzech mężczyzn – dr Sewarda, Quincey Morrisa i Arthura Holmwooda. Wszyscy trzej są przyjaciółmi i kiedy Lucy przyjmuje propozycję Arthura, pozostają w zażyłych stosunkach. Lucy wyrusza ze swą przyjaciółką Miną, narzeczoną Jonathana, na wakacje do nadmorskiego miasteczka Whitby. Tam powraca do swojego dawnego zwyczaju lunatykowania. Pewnej nocy, podczas sztormu do portu w Whitby zawija szkuner „Demeter”, pozbawiony załogi, jedynie u steru tkwi przywiązany trup. Z pokładu statku, pod postacią ogromnego wilka, schodzi Drakula. Następnej nocy Lucy lunatykując wychodzi z domu. Mina znajduje ją na ławce na cmentarzu, gdzie z daleka widzi pochyloną nad nią czarną postać o czerwonych oczach. Od tamtego czasu Lucy zaczyna chorować. Jest blada i wyczerpana. Mina, otrzymując wiadomość o pobycie Jonathana w szpitalu, wyrusza, by go odwiedzić, następnie biorą ślub. Zmartwiony stanem Lucy Arthur wzywa na pomoc dr. Sewarda, który – nie znajdując przyczyn choroby – sprowadza z Holandii swego mistrza, wielkiego uczonego i lekarza profesora Van Helsinga.

Choć Van Helsing podejrzewa, co mogło być przyczyną znacznej utraty krwi przez Lucy, a także wprowadza różne metody zapobiegawcze (m.in. przeprowadza kilka transfuzji krwi), dziewczyna wkrótce umiera. Po jej śmierci w okolicy cmentarza, na którym ją pochowano, zaczynają się dziać dziwne rzeczy – dzieci znikają na noc z domów, a odnalezione rano mają na gardłach ślady po dziwnych ukąszeniach. Van Helsing domyśla się prawdy i przekonuje Arthura, dr Sewarda oraz Morrisa, by wybrali się z nim nocą do grobowca Lucy. Tam spotykają ją pod postacią wampirzycy i stosując starożytne metody (przebicie drewnianym kołkiem jej serca) zabijają w niej wampira i uwalniają od nieskończonego życia po śmierci.

Po powrocie z kliniki do domu Mina zaniepokojona nerwowością i niespokojnością męża czyta jego dziennik z podróży po Transylwanii. Przypadkiem nawiązuje znajomość z dr Van Helsingiem i prosi go o pomoc w wyjaśnieniu dziwnej treści pamiętnika. Van Helsing w ten sposób jest w stanie połączyć fakty w całość. Mobilizuje swoich towarzyszy do utworzenia drużyny, której zostaje przywódcą. On, dr Seward, Arthur, Morris, Mina i Jonathan postanawiają zniszczyć najważniejszego, głównego wampira, którym jest Drakula, by ostatecznie przerwać zło, jakie czyni na świecie.

Drużyna rozpoczyna śledztwo, którego zadaniem jest odnalezienie wszystkich skrzyń z ziemią, jaką Drakula przywiózł do Anglii z Transylwanii. Tylko w skrzyniach wypełnionych taką ziemią Drakula mógł spoczywać. Ich zadaniem jest odnaleźć je i za pomocą Hostii uniemożliwić Drakuli korzystanie z nich. Podczas śledztwa ofiarą Drakuli pada Mina. Dzięki temu jednak jest w stanie umysłowo łączyć się z Drakulą i przewidzieć niektóre jego posunięcia. Gdy Drakula ucieka z Anglii, drużyna rusza za nim w pościg. U stóp jego zamku udaje im się zatrzymać powóz, w którym przewożony jest zamknięty w ostatniej ocalałej skrzyni. Równoczesne poderżnięcie gardła i przebicie serca nożem unicestwiło wampira zamieniając go w proch.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/dracula-recenzja20.html


Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.

RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/dzieci-norwegii-recenzja21.html



Szkoła magii i czarodziejstwa w polskim systemie edukacji?

Mail z kuratorium oświaty lądujący w spamie nie był żartem! Wraz z zakończeniem ósmej klasy, Milena Majerska miała rozpocząć następny etap edukacji we wrońskim liceum ogólnomagicznym. Mistyczne zaklęcia, księgi czarów, warzenie eliksirów i hodowla smoków? Raczej dysocjacja jonowa i omawianie „Nad Niemnem”. Nie tylko jednak skostniały system pozostaje problemem Mileny. Bezlitosna piramida społeczna, okrutni prześladowcy i stronniczy nauczyciele. Każdego dnia konflikty pomiędzy magami czystej krwi i tymi z niemagicznych rodzin przybierają na sile. Gdy jednak szkolna drużyna koszykówki trafia do szpitala, uczniowie zaczynają szeptać o czarnej magii i pakcie z mrocznymi potęgami.

„Liceum Ogólnomagiczne” to bez wątpienia jedna z najciekawszych powieści ostatnich lat. Autor bierze wzorzec znany z Harry’ego Pottera i wywraca go na głowę, tworząc coś kompletnie nowego i ciekawszego! Każda sytuacja jest magiczna i realna jednocześnie, postacie są żywe i głębokie, a sama szkoła... cóż - równie irytująca jak ta prawdziwa. Bezwzględnie wartościowa lektura dla młodzieży i dorosłych!”
Arkady Saulski
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/liceum-ogolnomagiczne-recenzja-22.html


Mia wraz ze swoją ciotką wiodła skromne życie w Toskanii. Tak było do dnia jej dwudziestych pierwszych urodzin, kiedy dowiedziała się, że jest ósmą córką Oscara Balfoura, głowy jednego z najbogatszych angielskich rodów. Mia jedzie poznać ojca. Zamieszkuje ze swoją nową rodziną, jednak życie pełne luksusu i zbytku nie odpowiada jej. Chce być niezależna, więc podejmuje pracę jako asystentka greckiego biznesmena, Nikosa Theakisa. Jej nowy szef uprzykrza jej życie, krytykując wszystko, co ona robi i jak wygląda. Lecz dumną Włoszkę niełatwo złamać...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/woszka-w-londynie-recenzja23.html


Co znaczyło być guwernantką - inspirowana prawdziwymi przeżyciami autorki opowieść o trudach i upokorzeniach doświadczanych przez kobiety zmuszone trudnić się tą profesją – jedyną, możliwą dla szanowanej, niezamężnej kobiety w dziewiętnastowiecznej Anglii. Agnes nie ma wyboru. Trudna sytuacja finansowa rodziny zmusza Agnes do objęcia posady guwernantki. Ma nadzieję, iż pamięć o tym, jaka była w dzieciństwie pomoże jej nawiązać kontakt z podopiecznymi. Jednak dzieci okazują się niesforne, a pracodawcy wyniośli i nieuprzejmi. Czy objęcie posady u innej rodziny przyniesie jej odrobinę szczęścia?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/agnes-grey-recenzja24.html



Kat Balfour, piękna i przebojowa córka bajecznie bogatego Oscara Balfoura, ma wszystko, czego zapragnie. Ojciec wie jednak, że przydałaby jej się w życiu odmiana i wysyła ją na rejs jachtem po Morzu Śródziemnym. Właścicielem jachtu jest niezwykle przystojny Hiszpan, Carlos Guerrero, były torreador, przyjaciel i dłużnik jej ojca. Carlos obiecał ojcu Kat, że nauczy ją, czym jest praca i co jest w życiu ważne. Gdy jacht wypływa w morze, Kat dowiaduje się, że nie będzie się opalać na pokładzie, ale sprzątać i gotować dla siedmioosobowej załogi...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/niezapomniany-rejs-recenzja25.html


Emily Balfour dowiedziała się, że ma przyrodnią siostrę. Nie mogąc się pogodzić z tym, że ojciec zdradził matkę, uciekła z domu. Ledwo wiąże koniec z końcem, żyjąc z udzielania lekcji baletu w centrum kultury. Tam też odnajduje ją przypadkiem książę Luis Cordoba, przyjaciel jej ojca. Poznał Emily przed rokiem i bardzo mu się spodobała. By jej pomóc, proponuje jej posadę nauczycielki tańca swojej bratanicy, którą się opiekuje. Emily obawia się zamieszkać pod jednym dachem z mężczyzną o reputacji kobieciarza. Jest jednak w tak trudnej sytuacji, że nie ma wyboru...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/lekcje-tanca-recenzja26.html



Sophie Balfour uważa, że w przeciwieństwie do swoich pięknych i czarujących sióstr jest osobą mało atrakcyjną. Pełna kompleksów żyje w cieniu innych ludzi. Gdy kończy college, ojciec zmusza ją, by wyszła z ukrycia. Znajduje jej pracę w biurze architektonicznym, licząc na to, że córka w końcu pokaże, na co ją stać. Niestety czas mija, a w życiu Sophie nic się nie zmienia. Aż do momentu, gdy otrzymuje duże zlecenie nadzoru remontu pałacu markiza Marca Speranzy na Sycylii…
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/rezydencja-na-sycylii-recenzja27.html

Zoe Balfour, celebrytka i jedna ze spadkobierczyń fortuny Balfourów, na corocznym balu dowiaduje się, że jej biologicznym ojcem jest dawny kochanek matki. Zoe traci poczucie tożsamości i popada w depresję. Oscar Balfour, którego dotąd uważała za ojca, wysyła ją do Nowego Jorku, by tam odpoczęła. Zoe wciąż czuje się nieszczęśliwa, usiłuje jednak uczestniczyć w życiu towarzyskim. Na jednym z wernisaży poznaje biznesmena Maksa Monroe. Znajomość z nim okaże się punktem zwrotnym w jej życiu...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/niezapomniany-wernisaz-recenzja28.html

Od ponad dwustu lat powieści Jane Austen zdumiewają świeżością i ujmują wdziękiem oraz wnikliwością obserwacji, są znane i kochane przez czytelników na całym świecie, bez względu na płeć i wiek. Lady Susan, Watsonowie, Sanditon to trzy nowele, w tym dwa niedokończone szkice, w których autorka z właściwym sobie kunsztem eksperymentuje z formą literacką, od powieści epistolarnej poprzez satyrę i melodramat do powieści społecznej. Wśród bohaterów znajdziemy bezwstydną intrygantkę i uwodzicielkę, zubożałą pannę na wydaniu oraz całą plejadę przekomicznych matron, hipochondryków i dziwaków, przedstawionych na pozornie sielskim tle dziewiętnastowiecznej Anglii. Jane Austen swoim zwyczajem bezlitośnie obnaża przywary współczesnych, nieobce również nam.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/lady-susan-watsonowie-sandition.html
W rodzinie Balfourów było wiele skandali, o których rozpisywały się gazety, lecz to właśnie ta najrozważniejsza z sióstr, Annie, urodziła nieślubne dziecko. Ojciec małego Olivera zniknął z jej życia równie szybko, jak się w nim pojawił. Annie nie zna nawet jego nazwiska i od czterech lat jest matką samotnie wychowującą syna. Podczas podróży służbowej do Włoch przez przypadek spotyka znanego przemysłowca Luca de Salvatore. To on jest ojcem chłopca...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2024/05/konferencja-we-woszech-recenzja32.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Autorzy Pod Lupą" - Słynny cykl o znanej pani detektyw!

"Chicago Stars" CYKL

"Willa pod Kasztanem" CYKL!!!