Przekład z niemieckiego Alicja Rosenau, przekład z rosyjskiego Agnieszka Sowińska.
Redakcja: Małgorzata Nocuń.
Z czym dzisiaj kojarzy się Białoruś? Niektórym z mityczną krainą nad Niemnem i kresowymi dworkami, wielu z Adamem Mickiewiczem i Świtezianką, ale większości zapewne z Aleksandrem Łukaszenką, którego nazwisko przy każdej wzmiance o Białorusi odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że na geopolitycznych zakrętach straciliśmy z oczu Białorusinów i ich codzienne życie, czasem zwykłe, niekiedy wyjątkowe, jak to bywa – pełne marzeń i rozczarowań.
W tym zbiorze reportaży polityka jest ważna, ale nie najważniejsza. Na pierwszym planie pojawiają się ludzie. Czasem charyzmatyczni, pełni pasji i wiary w idee, a czasem zrezygnowani i pogodzeni z reżimem.
Rozmawiają z nimi polscy, niemieccy i białoruscy reporterzy. Z tych opowieści wyłania się obraz kraju, który bywa niepokojący, czasem szokuje, ale bez wątpienia porusza i nie pozostawia obojętnym.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/07/ojczyzna-dobrej-jakosci-recenzja-21.html
"Titanic", luksusowy transatlantyk - gigant, wyrusza w dziewiczy rejs. Wśród jego pasażerów znajdują się Kate i Bertram Winfieldowie, którzy po ogłoszeniu w Anglii zaręczyn najstarszej córki, Edwiny, z Charlesem Fitzgeraldem wracają razem z nim do San Francisco, gdzie niebawem młodzi mają wziąć ślub. Jednakże radosny sen o szczęściu przemienia się w koszmar, gdy pierwszy rejs statku okazuje się ostatnim. Ponieważ dla mężczyzn nie ma miejsc w łodziach ratunkowych, Kate, wierna przysiędze małżeńskiej, pozostaje z mężem. Razem z bliskimi Edwiny umierają w morskiej toni jej marzenia, ona zaś, obarczona brzemieniem tragicznych wspomnień, musi żyć, by wypełnić obietnicę złożoną matce.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/08/miosc-silniejsza-niz-smierc-recenzja-22.html
12)
1 sierpnia 1944 roku w Warszawie było pół miliona kobiet. Wiele z nich poszło do Powstania jako sanitariuszki, łączniczki, część chwyciła za broń. Wszystkie walczyły o przetrwanie. Panienka z dobrego domu w myślach powtarzała: „Boże, spraw, abym wytrzymała tortury”. Matka, która urodziła tuż przed godziną „W”, kołysała dziecko w rytm wybuchających bomb. I ośmioletnia Helenka, prowadzona na pewną śmierć. „Mamo, ja nie chcę umierać” – szeptała.
Przez 63 dni heroicznej bitwy walczyły, bały się, śmiały, kochały, opłakiwały bliskich. Mężczyźni stwierdzili: „Ojczyzna jest pierwsza. Musicie sobie jakoś radzić”. Kobiety zostały same, w obliczu dramatycznych dylematów. Włożyć coś do garnka czy kupić bandaże dla rannych? Jak zginę: z głodu czy z rąk Niemców? Ale pytanie, czy warto walczyć, w ogóle nie przychodziło im do głowy. Bo odpowiedź była tylko jedna.
Usłyszmy głos dziewczyn z Powstania.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/08/dziewczyny-z-powstania-recenzja-23.html
13)
Osiem lat poszukiwań, zaangażowanie Policji, jasnowidzów, detektywów. Ślad po Iwonie Wieczorek zaginął w nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku. Znajomi widzieli ją po raz ostatni o 2:50 nad ranem. O godzinie 4:12, 20 minut od domu kobiety, monitoring zarejestrował, jak wracała z imprezy w Sopocie. Siedem lat po całym zdarzeniu policja pokazała nagranie, na którym widać mężczyznę z ręcznikiem idącego za zaginioną.
Janusz Szostak jako jedyny dziennikarz zapoznał się z aktami sprawy. Co z tego wynikło, jakie są tropy i co się stało z Iwoną?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/08/co-sie-stao-z-iwona-wieczorek-recenzja.html
14)
Sekrety najpopularniejszej pary na świecie.
Małżeństwo brata następcy brytyjskiego tronu z charyzmatyczną hollywoodzką aktorką nie schodzi z pierwszych stron gazet. Lady Colin Campbell, autorka specjalizująca się w tematyce dotyczącej Rodziny Królewskiej, pozwala czytelnikowi zajrzeć głębiej, łącząc fascynującą historię z głębokimi portretami psychologicznymi głównych bohaterów.
Jakie dylematy doprowadziły do kontrowersyjnego usunięcia się księcia Harry’ego i Meghan w cień? Jakie cele przyświecają tej parze? Pomagając czytelnikowi zrozumieć gąszcz pozornych przeciwności, autorka obnaża funkcjonowanie brytyjskiego dworu i wyjaśnia, na jakich warunkach Harry i Meghan chcieliby zbudować swoją przyszłość.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/08/meghan-i-harry-recenzja-25.html
15)
„Kto zabił Iwonę Wieczorek?” – to druga książka Janusza Szostaka o najgłośniejszym zaginięciu w Polsce. Dziennikarz od lat prowadzi wnikliwe śledztwo odsłaniając nieznane, niekiedy szokujące wątki tej tragicznej historii oraz prowadzi poszukiwania zaginionej 19-latki.
W pierwszym książkowym reportażu „Co się stało z Iwoną Wieczorek” autor zamknął wyniki swojego śledztwa dziennikarskiego jesienią 2018 roku. Od tego czasu w tej sprawie pojawiły się nowe, zaskakujące kwestie, fakty oraz wątki, które Szostak ujawnia po raz pierwszy w tej książce. Między innymi wskazuje tropy, które prowadzą do morderców 19-latki. Autor zdradza również, kto i dlaczego chroni sprawców i kto od początku wiedział o tym, co stało się z młodą gdańszczanką. Wyjaśnia, dlaczego ta zbrodnia jest tak trudna do wyjaśnienia i komu zależy, byśmy nigdy nie poznali prawdy.
Jednak, jak twierdzi Szostak, ta mroczna historia zmierza do finału, który zaskoczy wiele osób. Także czytelników tej książki, i to już od pierwszych jej stron.Książka będzie zawierała także wiele niepublikowanych dotąd dokumentów oraz fotografii.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/08/kto-zabi-iwone-wieczorek-recenzja-26.html
16)
Cały Waszyngton zna Madeline i Jacka Hunterów - popularną prezenterkę i właściciela wielkiej stacji telewizyjnej. Dla świata to małżeństwo doskonałe. Ale zamknięte drzwi ich luksusowego domu kryją szokującą prawdę. A kobieta, której zazdrości Ameryka, żyje w strachu i upokorzeniu... Nagle otwiera się przed nią szansa. Madeline musi jednak przejść długą drogę, zanim znajdzie siłę, o jaką się nawet nie podejrzewała, i bezcenny skarb, który zmieni jej życie na zawsze...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/08/podroz-recenzja-27.html
17)
Connor Riordan, książę Dunbrooke, gardzi życiem arystokraty. Dlatego ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i pracuje jako stajenny w posiadłości zamożnej rodziny szlacheckiej. Jednak gdy Rebeka, siedemnastoletnia córka pracodawców, ma wbrew swej woli wyjść za mąż i prosi go o ratunek, Connor pomaga jej po kryjomu opuścić rodzinny dom. Szybko okazuje się, że nie tylko Rebeka, ale i książę musi przed kimś uciekać...
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/09/nieuchwytny-ksiaze-recenzja-28.html
18)
Lekka komedia z nutą romantyzmu, opowieść o sześciu przyjaciółkach z dzieciństwa, które mimo różnych zawodów i zainteresowań wspierają się w ważnych momentach życia. 28-letnie singielki, dzielące swoje sekrety od czasów podstawówki, kłócą się o wszystko, ale postanawiają kibicować Bernadecie w realizacji ambitnego planu. Coroczna zabawa w postanowienia noworoczne staje się dla niej początkiem trudnej drogi w poszukiwaniu męża. Jej perypetie ukazują, jak ciężko w XXI wieku znaleźć idealnego kandydata, mimo wielu możliwości, jakie daje nam świat. Bernadeta w każdym napotkanym mężczyźnie widzi przyszłego męża, ale kolejne związki przynoszą rozczarowania.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/09/maz-potrzebny-na-juz-recenzja-29.html
19)
Tym razem behawiorysta będzie musiał zmierzyć się z najgorszym koszmarem.
Półtora roku po tym, jak Małgorzata Rosa wyjechała do Warszawy, szefostwo stacji telewizyjnej chce, by dziennikarka wróciła do rodzinnego miasta. Ma przygotować materiał na temat ofiary gwałtu, której opolska prokuratura odmówiła pomocy.
Zeznania dziewczyny zostały uznane za niewiarygodne, sprawcy nigdy nie zaczęto szukać, a śledztwa nie wszczęto. Kiedy Rosa zjawia się na miejscu, orientuje się, że w Opolu panuje zmowa milczenia. Nie ma innego wyjścia, niż zwrócić się do jedynej osoby w prokuraturze, której ufa.
Gerard Edling został jednak odsunięty na boczny tor przez nową szefową i nie jest w stanie zaoferować pomocy. Dziennikarce udziela jej niespodziewanie lokalny jasnowidz, od lat odnajdujący zaginione lub martwe osoby, zwany Kabalistą z Chabrów.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/09/kabalista-recenzja-30.html
20)
Jego pocałunki miały smak brandy, cygar, wiatru i czegoś, co Angeline dopiero odkrywała. Jego usta pieściły jej policzki, kark, szyję. Jego ręce sunęły delikatnie wzdłuż jej ciała, budząc nieznane deszcze. Angeline była piękna i niewinna. Rolfe, książę małego państwa Ruthenia, porwał ją, przekonany, że jest zamieszana w morderstwo jego brata. Porwanie, ucieczka, znów porwanie, ustawiczne niebezpieczeństwo i wielka miłość. Czy się spełni?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/09/krolewska-krew-recenzja-31.html
21)
Każdego dnia Caitlin Doughty, najsławniejsza na świecie właścicielka domu pogrzebowego, otrzymuje dziesiątki pytań dotyczących śmierci i zwłok. Te najciekawsze pochodzą od dzieci:
Co stałoby się z ciałem astronauty, gdyby zostało wypchnięte z promu kosmicznego?
Czy mogę babci wyprawić pogrzeb w stylu wikingów?
Pozwolą mi trzymać czaszkę mamy na biurku?
Czy po śmierci można oddać krew?
Czy mój ukochany Mruczek nadgryzie moje zwłoki, gdy umrę?
W książce „Kiedy umrę, zjesz mnie, kocie?” Doughty fachowo, szczerze i z humorem rozprawia się z wieloma mitami i rozwiewa wątpliwości na temat umierania, rozkładu ciała i okoliczności, które mogą temu towarzyszyć.
Według autorki nie możemy sprawić, by koniec życia stał się czymś przyjemnym, ale możemy poznać i oswoić temat, by nie bać się śmierci. Śmierć jest przecież ważnym elementem naszej rzeczywistości. Bez niej nie ma życia i − prędzej czy później − spotka każdego z nas.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/09/kiedy-umre-zjesz-mnie-kocie-recenzja-32.html
22)
Jak myślisz, co łączy cię z Chopinem, Meryl Streep, Eltonem Johnem i Audrey Hepburn?
Czy zawsze towarzyszyło ci poczucie inności? Czy cechowała cię nieśmiałość, byłeś wycofany i cichy? Czy inni ciągle pytali, dlaczego nic nie mówisz? Czy nadal o to pytają?
Introwertyczka Jenn Granneman, założycielka „Introvert, Dear”, największej społeczności introwertyków na świecie, opisuje wewnętrzny świat ludzi nierozumianych przez otoczenie, odrzucanych i ignorowanych. Przytacza ich relacje, cytuje wypowiedzi ekspertów i dzieli się z czytelnikami własnymi doświadczeniami. Przekonuje, że introwertyzm nie jest kulą u nogi, czymś, co ogranicza i wyklucza, lecz wspaniałym darem, źródłem bogatego życia wewnętrznego. Właśnie dzięki niemu potrafisz słuchać, dostrzegasz to, czego nie widzą inni, twórczo myślisz i umiesz się skoncentrować na ważnych sprawach.
Na tym jednak nie koniec. Autorka rozprawia się z rozpowszechnionymi sądami, zgodnie z którymi introwertycy są aspołeczni, nie mają pasji, nie lubią ludzi oraz nie potrafią się bawić, i udowadnia, że to, co inni uważają za brak czy skazę, jest w rzeczywistości odmiennym sposobem postrzegania świata. Introwertycy znajdą również w tej książce wskazówki, które pozwolą im prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie, pełne dobrych relacji z otoczeniem i zgody na to, kim są.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/10/sekretne-zycie-introwertykow-recenzja-33.html
23)
Życie pięćdziesięcioletniej Marcy Taggart legło w gruzach, gdy zginęła jej córka Devon. Po dwóch latach od tragedii matka wciąż widzi twarz córki w tłumie i zdarza się, że zatrzymuje podobne do niej młode dziewczyny. Mąż Peter, znużony obsesyjnym zachowaniem żony, odchodzi do innej kobiety, mimo że wcześniej oboje planowali uczcić dwudziestą piątą rocznice ślubu wycieczką do Irlandii. Ponieważ podróż jest już opłacona, Marcy jedzie sama. Tutaj również widzi córkę. Desperackie poszukiwania, skądinąd w towarzystwie atrakcyjnych mężczyzn, pomagają Marcy poznać samą siebie oraz prawdę o córce.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/10/teraz-ja-widzisz-recenzja-34.html
24)
„Gdyby nie Brian, nie poznałabym smaku szczęścia, nie dowiedziałabym się, czym jest prawdziwa miłość. (…) Ale również nie poczułabym goryczy odrzucenia i samotności gorszej od tej, której doświadczałam od najmłodszych lat. Nie zaznałabym prawdziwego bólu – takiego odczuwalnego każdą cząstką ciała i umysłu. Takiego, który uniemożliwia oddychanie, wyzuwa z chęci do życia, doprowadza na skraj obłąkania. Wpycha cię w ramiona czarnej rozpaczy. Pozbawia wiary i nadziei na lepsze jutro”.
Brian Wild za wszelką cenę dążył do osiągnięcia obranego celu. Nie oglądał się za siebie ani nie zważał na konsekwencje, jakie niosły ze sobą jego działania. Dzięki temu zdobył wszystko, o czym marzył. Prócz najważniejszego – miłości. Tak przynajmniej było, dopóki nie poznał Olivii Henderson – córki jego największego wroga. Nie zdawał sobie sprawy, że ta żywiołowa dziewczyna wywróci jego życie do góry nogami. Że obudzi w nim uczucia, które – jak sądził – zdołał lata temu pogrzebać. Zagubiony, poddał się obsesji, jaką była złożona po śmierci ojca obietnica. Dokonał zemsty, ale nie przyniosła mu ona spokoju i satysfakcji. Stracił nie tylko ukochaną kobietę, lecz także marzenia, które odważył się wreszcie snuć. Został sam ze swoimi demonami. Zraniony i zdesperowany, postanawia odkupić własne winy. Nie będzie to prosta droga, zwłaszcza że piętno zemsty mocno wypaliło się w sercu obojga bohaterów.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/10/odkupienie-recenzja-35.html
25)
Pierwsza polska biografia!
Kiedy oświadczał się jej brytyjski następca tronu, zrobił to w ogrodzie swojej wieloletniej kochanki. Czuję się jak owca prowadzona na rzeź i wiem, że nic nie mogę zrobić. To wesele to najgorszy dzień w moim życiu. Gdybym to ja mogła decydować – chciałabym, żeby zabrał swoją kobietę i zniknął z mojego życia – zwierzała się jeszcze przed ślubem, na który czekał cały świat. Stała się prawdziwą inspiracją i natchnieniem dla setek milionów ludzi, ale w życiu prywatnym przez kolejnych piętnaście lat żyła w cieniu innej kobiety, którą w poczuciu rozpaczliwej bezradności nazwała rottweilerem. Jej tragiczna, tajemnicza śmierć, kiedy w końcu odnalazła miłość u boku innego mężczyzny, do dziś budzi olbrzymie kontrowersje. Zazdroszcząc Dianie przepychu królewskiego dworu, warto pamiętać jak bardzo trudno o szczęście w blasku fleszy. Ta pasjonująca biografia, pierwsza pisana z polskiej perspektywy, to swoisty hołd złożony tej wspaniałej kobiecie. Pozostanie w sercach i naszej pamięci na zawsze.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/10/ksiezna-diana-recenzja-36.html
26)
"Małe kobietki”. Siła kobiet na kartach powieści i wielkim ekranie.
Czym jest wolność i jak podążać własną ścieżką? Pod koniec XIX wieku niewiele kobiet się nad tym zastanawia, jednak Marmee March uczy tej postawy swoje córki. Meg, Jo, Beth i Amy - cztery siostry o wyrazistych charakterach, mimo trwającej wojny secesyjnej, nieobecności ojca i wielu trudności dzielą się z innymi entuzjazmem i miłością do życia.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/11/mae-kobietki-recenzja-37.html
27)
Zagrajmy to jeszcze raz
Pięć lat temu Raven Williams została porzucona przez znanego piosenkarza Brandona Carstairsa. Było to bolesne przeżycie, ale nie załamała się. Poświęciła się karierze muzycznej i zdobyła międzynarodową sławę. Teraz Brandon znów pojawia się w jej życiu z kuszącą propozycją. Wspólnie mają napisać muzykę do hollywoodzkiego musicalu.
Echo przeszłości
Utalentowana pianistka, Vanessa Sexton, doskonale zdaje sobie sprawę, że kariera muzyczna wymaga poświęceń. Latami ćwiczyła pod okiem despotycznego ojca. Dzięki tym wyrzeczeniom była oklaskiwana na scenach całego świata. Po śmierci ojca przyjeżdża do rodzinnego miasteczka. Spotyka tam swoją pierwszą miłość, Brady’ego Tuckera, który przed laty porzucił ją w dniu balu maturalnego. Nie zapomniała, ile dla niej znaczył..
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/11/pieciolinia-uczuc-recenzja-38.html
28)
Melodramat opowiada historię Catherine Sloper, córki zamożnego nowojorskiego lekarza, który obarcza ją winą za śmierć, zmarłej podczas porodu matki. Główny wątek dotyczy miłości pełnej kompleksów, nieśmiałej Catherine do ubogiego i przystojnego młodzieńca, w którym ojciec widzi łowcę posagu.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/11/plac-waszyngtona-recenzja-39.html
29)
Wielki Gatsby - najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda - w chwili ukazania się został uznany za najpełniejszy obraz ,,straconego pokolenia", którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej.
Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi - Jayowi Gatsby'emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza - tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do ,,lepszej" sfery.
Jak podzwonne brzmią najsłynniejsze chyba słowa tej powieści: ,,Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd, który nieustannie znosi nas w przeszłość".
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/11/wielki-gatsby-recenzja40.html
30)
Yvonne de Gaulle, Claude Pompidou, Anne-Aymone Giscard d’Estaing, Bernadette Chirac, Danielle Mitterrand, Cécilie Sarkozy, Carlę Bruni-Sarkozy, Valérie Trierweiler.
Jak radziły sobie z wyjątkowym losem, jaki przypadł im w udziale, a do którego nie były ani predestynowane, ani przygotowane? Jak odgrywały swoją rolę u boku republikańskiego monarchy? Jak reagowały na nieżyczliwość, nienawiść, oszczerstwa? Jaki wpływ wywierały poza sferą czysto prywatną? Dlaczego wszystkie – z wyjątkiem Bernadette Chirac – twierdziły, że nie były szczęśliwe w Pałacu Elizejskim, prestiżowej siedzibie prezydenta, w której usługiwano im jak królowym?
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/12/pierwsze-damy-francji-recenzja-41.html
31)
Światowa sensacja i popkulturowy fenomen - debiut Jennette McCurdy ("ICarly", "Sam i Cat"). To książka, o której mówią całe Stany Zjednoczone.
Poruszające wspomnienia jednej z najsłynniejszych dziecięcych aktorek amerykańskich i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. "Cieszę się, że moja mama umarła" to przejmująca opowieść o wychodzeniu z zaburzeń odżywiania, uzależnień i toksycznej relacji z przemocową matką, a także o mozolnym odzyskiwaniu kontroli nad własnym życiem.
Jennette McCurdy od dziecka marzyła o tym, żeby zostać pisarką, jednak jej mama miała wobec niej inne plany. Dziewczynka miała sześć lat, kiedy po raz pierwszy wzięła udział w castingu, a jej świat zmienił się na zawsze. Debra zdecydowała, że jedyna córeczka zrobi karierę aktorską. Cena nie grała roli. Liczyła jej kalorie, wydzielała racje żywnościowe, opóźniała jej dojrzewanie, ważyła pięć razy dziennie, a nawet kąpała do szesnastego roku życia! Jennette, pragnąc za wszelką cenę zadowolić najważniejszą osobę w swoim życiu, godziła się na ten okrutny układ.
Marzenie Debry o sławie córki w końcu się spełniło, ale status gwiazdy najważniejszych seriali Nickelodeonu (w "Sam i Cat" grała obok Ariany Grande) Jennette przypłaciła zaburzeniami odżywiania, masą niszczących i toksycznych relacji damsko-męskich, alkoholizmem i depresją. Kiedy jednak odkryła, że terapia może pomóc jej wydobyć się z piekła, odważyła się rzucić aktorstwo i robić to, co od zawsze pragnęła - pisać.
Pełna czarnego humoru i przenikliwych spostrzeżeń na temat życia przejmująca biograficzna opowieść "Cieszę się, że moja mama umarła" stanowi fascynujący zapis walki o niezależność, własne granice i czerpanie radości z życia.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/12/ciesze-sie-ze-moja-mama-umara-recenzja.html
32)
Spis treści:
Mieszko, pan haremu
Bolesław Wspaniały, zwany potem Chrobrym
Bolesław Krzywousty narobił z Niemców kapusty
Kazimierz Wielki, król rekordzista
Władysław Jagiełło - król którego zabił śpiew słowika
Kazimierz Jagiellończyk - król, który zabijał za grobu
Jan III Sobieski - król, który kochał nad życie RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/12/wstydliwe-sekrety-krolow-polski.html
33)
Pobyt magizoologa Newta Skamandera w Nowym Jorku miał być tylko krótką przerwą w podróży. Jednak gdy ginie jego magiczna walizka i fantastyczne zwierzęta wydostają się na wolność, zaczynają się prawdziwe kłopoty.
Scenariusz filmowy „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to nowa, oryginalna opowieść inspirowana podręcznikiem dla uczniów Hogwartu autorstwa Newta Skamandera. J.K. Rowling, autorka bestsellerowej, uwielbianej na całym świecie serii o Harrym Potterze, tym razem debiutuje w roli scenarzystki filmowej. Jest to epicka, pełna przygód opowieść w najlepszym wydaniu; fantastyczna galeria niesamowitych postaci i magicznych stworzeń.
Nieważne, czy jesteś fanem Pottera, czy po raz pierwszy spotykasz się ze światem czarodziejów, ta pozycja jest obowiązkowa dla każdego kinomana i czytelnika. Premiera filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” odbyła się 18 listopada 2016.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/12/fantastyczne-zwierzeta-i-jak-je-znalezc.html
34)
CIĄG DALSZY NOWYCH PRZYGÓD W ŚWIECIE CZARODZIEJÓW J.K. ROWLING.
Po tym jak został zdemaskowany i schwytany w Nowym Jorku, Gellert Grindelwald, potężny czarnoksiężnik, spełnia swą groźbę i ucieka w dramatycznych okolicznościach. Jego celem jest zgromadzenie jak największej liczby nowych zwolenników swojej sprawy — wyniesienia czarodziejów ponad wszystkie niemagiczne istoty.
Jedyną osobą, która ma szanse go powstrzymać, jest Albus Dumbledore, którego niegdyś uważał za swojego najlepszego przyjaciela. Jednak Dumbledore nie obejdzie się bez pomocy byłego ucznia – Newta Skamandera, który już raz pokrzyżował plany Grindelwalda. Przygoda ponownie splecie losy Newta, Tiny, Queenie i Jacoba. Ich nowa misja, tym razem w Paryżu, okaże się sprawdzianem miłości i lojalności, kiedy będą stawiali czoło kolejnym zagrożeniom w coraz bardziej niebezpiecznym i podzielonym świecie czarodziejów.
„Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” to drugi z serii pięciu scenariuszy autorstwa J.K. Rowling, autorki uwielbianej i popularnej na całym świecie serii o Harrym Potterze. Okładkę i wnętrze scenariusza ponownie zaprojektował niezrównany duet artystów, MinaLima, którzy pracują przy wszystkich produkcjach z serii o Harrym Potterze i fantastycznych zwierzętach.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/12/zbrodnie-grindelwalda-recenzja-45.html
35)
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a to trzecia część czarodziejskiego cyklu książek dla młodzieży autorstwa J.K. Rowling i Steve’a Klovesa, którego akcja rozgrywa się w magicznym uniwersum Wizarding World. Z pewnością znają go wszyscy wielbiciele Harry’ego Pottera.
Profesor Albus Dumbledore wie, że potężny i zły czarodziej Gellert Grindelwald zamierza zawładnąć światem czarodziejów. Nie mogąc powstrzymać go w pojedynkę, powierza to zadanie magizoologowi Newtowi Skamanderowi. Staje on na czele nieustraszonej drużyny, złożonej z czarodziejów, czarodziejek i jednego dzielnego mugolskiego piekarza. W niebezpiecznej misji natkną się oni na znane już i nowe zwierzęta oraz staną do walki z coraz liczniejszymi zastępami zwolenników Grindelwalda. Ale jak długo Dumbledore będzie trzymał się z boku, skoro stawka jest tak wielka?
Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a to trzeci z serii pięciu scenariuszy autorstwa J.K. Rowling, autorki uwielbianej i popularnej na całym świecie serii o Harrym Potterze. Scenariusz oryginalny zawiera dodatkowe treści z planu, ilustracje i grafiki. Komentarzem opatrzyli: David Yates, David Heyman, Jude Law, Eddie Redmayne, Colleen Atwood i inni.
RECENZJA:https://zpolkiklaudusi.blogspot.com/2023/12/tajemnice-dumbledore-recenzja-46.html
Komentarze
Prześlij komentarz