"Okruchy Raju" część pierwsza
Moja pierwsza styczność z Tanyą Valko.
Przeważnie czytam książki o kulturze chrześcijańskiej, gdzie akcja rozgrywa się w Europie. Tym razem postanowiłam sięgnąć po "Okruchy Raju", by dowiedzieć się czegoś o kulturze muzułmańskiej.
Religia muzułmańska, niezbyt mi się podoba, ale ta tematyka w literaturze jest bardzo modna i warto się z nią zapoznać...
W "Okruchach Raju" główną bohaterką książki jest Meila, Indonezyjska dziewczyna, żyjąca w dobrobycie, razem z rodzicami i bratem. Kiedy Meila kończy pięć lat, w Dżakarcie zaczyna się rewolucja i przemoc. Dziewczyna na własnych oczach widzi śmierć ojca i ucieka razem z matką do jej ciotki.
Niestety nawet tam nie są bezpieczne, bo Żołnierze je szybko znajdują. Na szczęście kobietom udaje się uciec i udają się one do Puncak, rodzinnej wioski Fatumy. Fatuma i Meila mają lepsze relacje niż kiedyś, a Fatuma zdaje sobie sprawę, że musi wyjść za mąż, aby zapewnić ustabilizowane życie sobie i córce.
Wybór matki Fatumy pada na Hariego, który ma najgorszą opinię w wiosce. Życie Fatumy zmienia się w jeszcze gorsze piekło - cały czas zachodzi w ciążę, pracuje w polu od świtu do zmierzchu, a Hari cały czas jest wypity. Pewnego razu już nawet starosta nie wytrzymał i postanowił dać mu nauczkę.
Jednak kłopoty mają ciąg dalszy. Meila dorasta, mężczyźni zaczynają się nią interesować. Niejednokrotnie Meila przyciągnie do siebie mężczyzn, zazna strachu i lęku, a także odrobiny szczęścia.
Losy Meily mną wstrząsnęły. Nie miała lekko w życiu, cały czas zagrożenie, a to mężczyźni nieodpowiedni, albo zajęty, albo zabity... Brakuje mi happy endu, ale jest jeszcze druga część i dlatego ciężko jest mi ocenić książkę, więc wstrzymuje się z ocenę. Aczkolwiek książka mi się podobała i dlatego sięgnę po drugą część.
P.S Recenzja jest skrócona, żeby wiele nie zdradzać, a książkę jak najbardziej polecam, bo mile Was zaskoczy.
Komentarze
Prześlij komentarz